Rogowska Kolej Wąskotorowa

Około 30 km od Łodzi przy linii kolejowej Warszawa-Łódź (dawnej Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej) znajduje się wieś Rogów z Rogowską Koleją Wąskotorową.

Dzięki Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy udało się zgromadzić największą prywatną kolekcję taboru wąskotorowego w Polsce. Oprócz zwiedzania cennej kolekcji wagonów i lokomotyw Rogowska Kolej Wąskotorowa od 2003 r. oferuje przejazdy turystyczne wyremontowanym zabytkowym taborem, z roku na rok wzbogacając ofertę (także o elementy pozakolejowe). Konduktor pociągu oprócz wydawania ładnych pamiątkowych biletów pełni również funkcję przewodnika – ciekawie opowiada o historii kolei wąskotorowej oraz regionu i oprowadza po lokalnych zabytkach.

Trasa typowej niedzielnej uwagi na trasie Ro-gów-Głuchów rozpoczyna się na stacji, a właściwie przystanku osobowym Rogów Osobowy Wąskotorowy naprzeciwko dworca PKP Rogów kolei normalnotorowej Warszawa-Łódź. Po przejechaniu ok. 400 m pociąg cieszy się i zabiera pasażerów czekających na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy, gdzie spotyka się zaplecze techniczne (mające wartość historyczną: dobrze zachowana lokomotywownia i warsztaty) oraz ekspozycja zabytkowego taboru. Po opuszczeniu stacji Rogów (dla zmotoryzowanych możliwość zaparkowania samochodu) pociąg przecina ruchliwą drogę Rawa Mazowiecka-Łódź, mija ogromny elewator zbożowy korzystający niegdyś z bocznicy kolejki, a następnie powoli sunie przez malowniczy, typowo mazowiecki rolniczy krajobraz (płaskie pola ciągnące się aż do Rawy Mazowieckiej), docierając do miejscowości Jeżów, w której zbudowano mijankę i budynek stacyjny (obecnie mieszkalny). Punktem docelowym coniedzielnych rozkładowych wycieczek jest zabytkowa wieś Głuchów, po której chętnych pasażerów oprowadza konduktor pociągu (na ten cel organizatorzy rezerwują ok. 40 min). Warto wziąć z tej okazji, ponieważ Głuchów jest ośrodkiem kultury ludowej Ksifżaków i słynie z pięknego późnobaroko-wego kościoła (z cudownym obrazem Matki Boskiej Głuchowskiej) oraz neogotyckiej dzwonnicy. Miejscowość ta była wielokrotnie niszczona w ciągu potopu szwedzkiego, co upamiętnia krzyż obok stacji kolejki przy ul. Kolejowej. Kiedy chętni zwiedzają wieś, lokomotywa dokonuje oblotu i pociąg rusza w drogę powrotną, stojąc się na ok. 1 godz. w Jeżowie, gdzie organizatorzy robią ognisko. Nie powinien zabierać swojej kiełbaski, ponieważ na miejscu, w odległości ok. 100 m od stacji, znajduje się otwarta masarnia oferująca pyszne lokalne wyroby. Po posiłku pasażerów czeka ostatni etap – podróż do stacji Rogów, gdzie ci, którzy nie uczynili tego przed przejazdem, mogą zwiedzić imponującą kolekcję taboru i zrobić pamiątkowe zdjęcia, a pozostali zostają dowiezieni do przystanku osobowego Rogów Osobowy Wąskotorowy.

Będąc w Rogowie, warto zobaczyć arboretum i alpinarium, które w kwietniu i maju rozkwitają łanami zawilców, różnokolorowymi kwiatami magnolii, różaneczników i azalii. Pod koniec maja ustępują one kwiatom innych roślin, i na początku października ogród warto odwiedzić ze względu na pięknie przebarwiające się krzewy, przede wszystkim klonów – arboretum jest najbogatszą w Polsce kolekcję tych drzew. Inną atrakcją Rogowa jest Muzeum Lasu i Drewna, funkcjonujące przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW. Posiada ono jeden z najwyższych w Polsce zbiorów eksponatów zoologicznych – wypchanych ptaków i ssaków oraz poroży.

Oprócz coniedzielnego przejazdu na trasie Rogów–Głuchów można i (z okazji czerwcowych lub sierpniowych Dni Rawy lub zamawiając przejazd specjalny) przejechać się zabytkowym pociągiem dalej, tj. do Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej. Na odcinku Głuchów-Rawa Mazowiecka, przed wsią Boguszy-ce, warto obejrzeć zbudowany na dopływie Rawki pochodzący z 1935 r. blachownicowy stalowy most, znajdujący się w miejscu pierwotnej konstrukcji drewnianej. W Rawie Mazowieckiej znajduje się częściowo zrekonstruowany XIV-wieczny zamek książąt mazowieckich, stojący przy ujściu rzeczki Ryłki do Rawki, na północ od centrum. W XVI w. przechowywano tu skarb kwarciany przeznaczony na utrzymanie wojska Rzeczpospolitej. Obecnie najwięcej gości przyjeżdża do Rawy w ci weekend maja, kiedy odbywa się międzynarodowy festiwal bluesowy. W Białej Rawskiej – jednym z najstarszych miast Mazowsza – zachował się układ urbanistyczny z XVI stulecia. W centrum stoją XIX-wieczne, m.in. pożydowskie domy oraz XIX-wieczna synagoga, przebudowana na siedzibę straży pożarnej. W mieście można także zobaczyć sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej – znajduje się w niej obraz Matki Bożej, ufundowany, jak głosi legenda, przez królową Bonę. Obraz został ukoronowany przez Jana Pawła II.

Zostaw komentarz.