Podziemna kolejka górnicza w kopalni węgla kamiennego „Nowa Ruda”

Podziemna Trasa Turystyczna obejmuje ok. 700 m podziemnych wyrobisk kopalni węgla kamiennego „Nowa Ruda”pole „Piast”.

Zwiedzający nie zjeżdżają w dół szybem kopalnianym, lecz udają się w głąb góry kolejką górniczą ułożoną w szerokiej sztolni – jest to pierwsza podziemna kolejka w Polsce, niegdyś będąca do przewozu górników.

Skład ciągnięty przez oryginalną akumulatorową lokomotywkę górniczą złożony jest z trzech wagoników mogących pomieścić jednorazowo 36 osób. Szlak kolejki liczy ponad 200 m. Dalej trasa turystyczna prowadzi dawnymi chodnikami szkoleniowymi, w których wiedzę na temat górnictwa zdobywali uczniowie Zespołu Szkół Górniczych. Prezentowane są tam narzędzia górnicze, urządzenia transportowe oraz maszyny będące do urobku węgla. W kolejnych korytarzach wyeksponowano różne obudowy chodników i wyrobisk górniczych. Przejście całej trasy zajmuje ok. 1,5 godz., w środku panuje stała temperatura 12°C.

Turyści mogą zwiedzić również niektóre budynki dawnej kopalni. Na uwagę zasługuje centrum zarządzania kopalnią powstałe w 1979 r., wyposażone w specjalny system sygnalizujący zagrożenia w poszczególnych wyrobiskach, łączność głośnomówiącą oraz centralę telefoniczną. W pozostałych salach znajdują się ekspozycje poświęcone:

  • geologii i procesom powstania węgla kamiennego („Skąd wziął się węgiel?”),
  • historii górnictwa węgla kamiennego na terenie Dolnego Śląska,
  • technice górniczej,
  • historii ubioru górniczego,
  • urządzeniom ratowniczym i pomiarowym,
  • minerałom będącym na terenie Dolnego Śląska.

Szczególną atrakcją są skamieniałe pnie drzew sprzed ponad 250 min lat. Można je zobaczyć nie tylko przed wejściem do sztolni, ale również w naturalnej pozycji w dwóch miejscach na ścianach podziemnych chodników. Można podziwiać m.in. skamieniałą araukarię stanowiącą ewenement na skalę światową.

Po zapoznaniu się z pracą noworudzkich górników warto skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak np. jazda konna, wyprawy na hałdę w poszukiwaniu skarbów lub bicie monet w zabytkowej mennicy. Znajduje się tu również kino, w jakim wyświetlane są filmy o tematyce górniczej. Jest wtedy jedyne takie kino na Dolnym Śląsku. Turyści mogą się również wybrać na przejażdżkę XIX-wieczną bryczką. Po licznych atrakcjach wieczorem można odpocząć przy ognisku lub w pobliskiej karczmie piwnej.

Zostaw komentarz.