Zabytkowy tramwaj w Warszawie

Miłośników niecodziennych środków transportu miejskiego z pewnością zainteresuje możliwość odbycia bezpłatnej przejażdżki obsługiwanym przez Fundację Centrum Europy zabytkowym tramwajem, który w ciągu wakacyjnym mknie ulicami stolicy, by zabrać pasażerów na warszawską Pragę.

Trasa przejazdu wiedzie od placu Narutowicza, przez Śródmieście, most Poniatowskiego, aż po odległe praskie zaułki, a kursy tramwaju promowane są hasłem: „Rzuć bracie blagie i idź na Pragie”. Inicjatywa ta umożliwia zarówno turystom, jak i mieszkańcom stolicy wyjątkową przejażdżkę, podczas której pasażerowie – dzięki obecności przewodnika – mogą zapoznać się z historią tej prawobrzeżnej dzielnicy miasta. Wycieczka kończy się zwiedzaniem katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana oraz cerkwi św. Marii Magdaleny.

Podczas wakacji Fundacja organizuje dla dzieci kilka przejazdów tematycznych, których kulminacją jest m.in. spacer po warszawskim zoo. Zabytkowy tramwaj kursuje jedynie w czasie letnim, w każdą sobotę rozpoczynając bieg na rynku Narutowicza o godz. 10.00, 12.00 i 14.00. Jednorazowo na przejażdżkę wybrać się może maksymalnie 30 podróżnych.

Wyruszając z placu Narutowicza, warto zwrócić uwagę na jeden z najokazalszych zabytków warszawskiej architektury sakralnej – kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który warszawiakom znany jest jako kościół św. Jakuba, patrona parafii. Ceglana, nieotynkowana budowla, uznawana za jedno z najznakomitszych dzieł polskiego modernizmu, wznoszona była z przerwami w latach 1910 – 1939 według projektu Oskara Sosnowskiego. Podczas powstania warszawskiego kościół został częściowo zniszczony (spalony dach nad nawą główną i uszkodzona wieża). Świątynię odbudowano po wojnie. Jej wnętrze zdobią liczne witraże oraz współczesne polichromie, nawiązujące charakterem do średniowiecznych iluminacji.

Dalej trasa tramwajowej przejażdżki wiedzie Alejami Jerozolimskimi, przez centrum stolicy, gdzie z okien pojazdu dostrzec można słynną warszawską palmę (na środku ronda de Gaullea), a także (po swej stronie) gmachy Muzeum Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego. Pierwsze z nich przyciąga zwiedzających bogatymi zbiorami dzieł sztuki – od starożytnej przez wczesnochrześcijańską, aż po eksponaty pochodzące z XX w. Drugiego nie powinni natomiast przegapić miłośnicy militariów i historii. W Muzeum Wojska Polskiego obejrzeć można liczne militaria, takie jak broń, proporce, znaki bojowe, emblematy. Podczas zwiedzania stałej ekspozycji warto zobaczyć m.in. turniejowe zbroje czy też zbiór broni. W przymuzealnym parku umieszczone zostały eksponaty należące do tzw. sprzętu ciężkiego. Są to m.in. czołgi, armaty i samoloty, zarówno współczesne, jak również wychodzące z czasów obu wojen światowych. Muzea cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Można w nich zwiedzać nie tylko ekspozycje stałe, ale również liczne wystawy czasowe.

Po minięciu muzealnych gmachów tramwaj przez most Poniatowskiego przejeżdża na prawobrzeżną stronę Warszawy. Jadąc ulicą Targową, której nazwa pochodzi od odbywających się tu dawniej targów bydła i koni, warto zwrócić uwagę na kamienice z 1818 r„ w jakich chciane jest utworzenie Muzeum Pragi. Następnie zabytkowy pojazd wjeżdża w ulicę Kijowską, przy której spotyka się Dworzec Wschodni, dawniej nazywany Terespolskim. Docierając do ulicy Kawęczyńskiej, można dostrzec jeden z tych w stolicy drewnianych budynków, wzniesiony w 1900 r., a przede wszystkim zajezdnię tramwajową oddaną do użytku w 1922 r.

Kolejnym zabytkiem architektonicznym na trasie przejażdżki, na który warto zwrócić uwagę, jest mieszcząca się przy alei Solidarności prawosławna cerkiew św. Marii Magdaleny – zwiedzanie świątyni wpisane jest w cel przejazdu. Okazała i bogato zdobiona budowla, zaprojektowana w stylu bizantyjskim przez Mikołaja Syczewa, wzniesiona została w latach 1867-1869 z wiedzą o licznej społeczności rosyjskiej zamieszkującej wówczas prawobrzeżną Warszawę. Wnętrze świątyni zdobią wizerunki prawosławnych ewangelistów i świętych, a w podziemiach mieści się kaplica Męki Pańskiej.

Przy placu Weteranów 1863 r. znajduje się inna, niezwykle symboliczna dla mieszkańców Pragi świątynia – strzelista bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana. Mający dwie smukłe wieże kościół, zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego, został wzniesiony wiatach 1887-1904 i był się inspiracją dla wielu twórców architektury sakralnej.
Nad jednym z frontowych wejść znajduje się mozaika z herbem Pragi. Świątynia swą formą nawiązuje do tzw. mazowieckiego czy też nadwiślańskiego gotyku. Pod koniec II wojny światowej bazylika została wysadzona podczas wycofywania się z Warszawy okupanta niemieckiego, a prace nad jej odbudową, w jakich aktywnie uczestniczyli mieszkańcy prawobrzeżnej części stolicy, ukończono dopiero na początku lat 70. XX w.

Zwiedzając Pragę, nie można zapomnieć o wyjątkowej atrakcji, jaką – szczególnie w czasie wiosen-no-letnim – stanowi warszawskie zoo. Położony tuż za parkiem Praskim ogród zoologiczny w upalne dni przyciąga prawdziwe tłumy odwiedzających. Całe rodziny przemierzają rozległy, kilkudziesięciohekta-rowy teren, podziwiając i fotografując mieszkające tu zwierzęta. Ogromnym powodzeniem cieszą się wybiegi dla słoni, żyraf, lwów, pawianów, a także nowo otwarty pawilon dla goryli oraz szympansów. Nie lada gratkę jest również widok tygrysicy będącej w jednej klatce z… psem – owczarkiem niemieckim. Warto wspomnieć, że utworzone i oficjalnie otwarte w 1927 r. zoo, działające wówczas pod przewodnictwem Jana Żabińskiego, zostało prawie doszczętnie zniszczone podczas okupacji hitlerowskiej. Po wojnie przystąpiono do odbudowy ogrodu zoologicznego, który na nowo zaczął działać w 1949 r.

W sentymentalną podróż na warszawską Pragę można się również wybrać uruchomioną przez ZTM zabytkową linią tramwajową T. Tramwaj odjeżdża z placu Narutowicza. Pasażerowie zajmują drewniane miejsca w zabytkowym wagonie i mkną ulicami stolicy aż na Pragę, by zakończyć przejażdżkę ponownie na Ochocie. Niestety, ZTM nie zapewnia usług przewodnika, i na trasie obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej. Oba tramwaje są do siebie bardzo podobne, odjeżdżają z tego samego miejsca i często o tych samych godzinach, dlatego istotne jest, by dokładnie sprawdzić, czy wsiada się do właściwego, wybranego przez siebie pojazdu.

Tramwaj wodny w Warszawie

Od 2005 r. zarówno warszawiacy, jak również turyści pragnący urozmaicić sobie zwiedzanie stolicy mogą wybrać się na urokliwy rejs tramwajem wodnym po Wiśle.

Ten nietypowy środek transportu pojawił się na świecie w XIX w. wraz z upowszechnieniem się napędu parowego na statkach i był uzupełnienie komunikacji miejskiej w miastach leżących nad dużymi rzekami. Obecnie jedyną pływającą po Wiśle jednostką jest „General Kutrzeba” – statek pasażerski polskiej produkcji, zaprojektowany i pozostawiony na płytkie wody śródlądowe. Jednorazowo że on zabrać nieco ponad 100 pasażerów, oferując im – do wyboru – miejsca siedzące zarówno na pokładzie, jak również pod nim – w tzw. salonie, gdzie duże, panoramiczne okna umożliwiają podziwianie stolicy z przytulnego wnętrza. Znaczna szerokość jednostki i specjalny kształt kadłuba zapewniają spokojny rejs, bez kołysania na falach. Trasa wodnej przejażdżki wiedzie od przystani Cytadela przy moście Gdańskim, przez Podzamcze, most Poniatowskiego (zbudowany w stylu neorene-sansowym w latach 1904-1914), w pobliżu którego niedługo powstanie Centrum Nauki Kopernik, aż po cypel Czerniakowski, znajdujący się niedaleko Trasy Łazienkowskiej. Podczas wycieczki z pokładu wodnego tramwaju można podziwiać panoramę Starego i Innego Miasta.

Po zejściu na ląd warto przejść się na pl. Zamkowy z koleją Zygmunta. Plac bywa widownią imprez i koncertów, na co dzień stoją na nim robiące na klientów dorożki, a i (w okresie letnim) kolejka staromiejska i riksze. W Domu Królewskim, rezydencji polskich władców od XVI w., zwiedzić można pełne przepychu komnaty królewskie i dworskie oraz galerię, prezentującą dzieła największych polskich malarzy. W pobliżu, za placem Kanonia, znajduje się taras widokowy, skąd rozciąga się piękna panorama Wisły i jej praskiego brzegu. Niedaleko stąd do archikatedry św. Jana Chrzciciela. XIV-wieczna świątynia (pierwotnie mieścił się tu drewniany kościół z XIV w.), odbudowana ze zniszczeń wojennych w stylu gotyckim, była miejscem dziejowych wydarzeń, m.in. proklamacji Konstytucji 3 maja. Pośrodku Rynku Starego Miasta, otoczonego kolorowymi, ozdobnymi kamienicami, stoi na marmurowym cokole jeden z symboli Warszawy – Syrenka (autorstwa Konstantego Hegla). Można tu spotkać kataryniarza z przynoszącą szczęście papugą. Przy rynku mieszczą się dwa interesujące muzea: Muzeum Historyczne oraz Muzeum Literatury. Północno-wschodni narożnik skrywa jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Starym Mieście – Kamienne Schodki, którymi można zejść w dół wiślanej skarpy na dawne podgrodzie. Ulice Zapiecek i Piekarska prowadzą do staromiejskich murów obronnych, przy których są dwa pomniki poświęcone bohaterskim obrońcom Warszawy: potężna statua Jana Kilińskiego oraz niepozorna figurka w zbyt dużym hełmie – pomnik Małego Powstańca. Linia murów obronnych prowadzi do Barbakanu, potężnej budowli chroniącej bramę miejską.

Przy głównej ulicy Nowego Miasta – Freta- znajdują się dwa wyjątkowe kościoły: gotycki św. Jacka i barokowy Ducha Świętego, oraz ciekawe muzea: Muzeum Azji i Pacyfiku, prezentujące kolekcję eksponatów z Dalekiego Wschodu, i Muzeum Marii Skłodow-skiej-Curie, mieszczące się w domu narodzenia noblistki. Przy rozległym Rynku Nowego Miasta
stoją zrekonstruowane kamienice – są niższe i łagodniejsze niż staromiejskie, co oddaje charakter dawnej uboższej, rzemieślniczej dzielnicy. Nad placem góruje biała sylwetka kościoła Sakramentek, ufundowanego przez królową Marysieńkę jako wotum dziękczynne za zwycięstwo pod Wiedniem.

Obiektem wartym szczególnej uwagi jest Cytadela Warszawska – to jedyny z najstarszych zabytków Żoliborza. Wzniesiono ją na polecenie cara Rosji w latach 1832-1836. Prawdopodobnie głównym powodem budowy gigantycznego kompleksu umocnień nie była potrzeba obrony w ciągu ewentualnego konfliktu międzynarodowego, ale kontrola i demonstracja siły wobec mieszkańców Warszawy. W połowie XIX w. w twierdzy stacjonował kilkutysięczny garnizon, na wyposażeniu którego wybierało się kilkaset armat. Cytadela pełniła również funkcję więzienia (kazamaty na niemal 3000 osób) i miejsca egzekucji. Warto zobaczyć otaczający twierdzę mur Carnota z wąskimi oknami strzelniczymi, południową kaponierę przy skrzyżowaniu ul. Krajewskiego z Wybrzeżem Gdyńskim, Bramę Straceń oraz martyrologiczne Muzeum X Pawilonu. Zwiedzanie Muzeum X Pawilonu Cytadeli, który dawniej stanowił centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych, jest bezpłatne.

Warszawskie Metro

Od października 2008 r. mieszkańcy Warszawy mogą się cieszyć z ukończenia pierwszej linii stołecznego metra. Prace nad budową podziemnej kolei trwały 25 lat. Obecnie trasa łączy odległe o ponad 20 km Kabaty i Bielany.

Pasażerowie podróżujący po stolicy metrem mogą w szybki i ekonomiczny sposób dojść do ważnych punków na planie miasta. Wyruszając spod Pałacu Kultury i Nauki można w kilka minut dojechać do bardzo popularnego parku Pole Mokotowskie czy też obrać przeciwny kierunek i wyjść na stacji Ratusz-Arsenał, skąd tylko krótki spacer dzieli pasażerów od Starego Miasta. W 2008 r. na międzynarodowej konferencji Metrorail w Kopenhadze stacja metra na placu Wilsona została uznana za najładniejszą na świecie. Stacja jest nakryta unikatową kopułą w kształcie elipsy. Konstrukcja tłumi hałas i rozświetla peron różnymi kolorami w zależności od pory dnia.

Podmiejskie tramwaje w Łodzi

Na początku XX w. wokół Łodzi powstała sieć wąskotorowych tramwajów podmiejskich. Łączyły one Łódź z podmiejskimi ośrodkami -Aleksandrowem, Ozorkowem, Pabianicami, Tuszynem. Obecnie czynne pozostały jedynie trzy trasy: do Ozorkowa (najdłuższa linia tramwajowa w Łodzi), do Pabianic i Zgierza oraz najciekawsza linia – do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska.

Jest to niepowtarzalna okazja, aby pojechać tramwajem, którego trasa wiedzie wśród pól, przez ukwiecone łąki i pofałdowaną dolinę rzeki Ner, gdzie zachował się unikatowy nitowany kratownicowy most tramwajowy. Podróż taka może się stać całodzienną wyprawą, ponieważ przejazd do Lutomierska czy Ozorkowa trwa prawie 1,5 godz. w jedną stronę.

Miasteczko Ozorków, podobnie jak swój wielki sąsiad, zawdzięcza rozwój przemysłowi włókienniczemu. Pierwsi tkacze i farbiarze osiedlili się w Ozorkowie w 1807 r„ i już dziesięć lat później powstała tu pierwsza przędzalnia wełny. W bogacącym się miasteczku rozbudowano stojący przy rynku XVII-wieczny kościół św. Józefa, nadając mu cechy pseudoromańskie. Wzniesiono też świątynię ewangelicko-augsburską, przebudowaną w XIX w. w stylu późnoklasycystycznym.

Na początku XIX w. Pabianice, od XI w. do rozbiorów własność kapituły krakowskiej, dołączyły do grona miast przemysłowych. Tak jak w sąsiedniej Łodzi, rozwinęło się tu przede wszystkim włókiennictwo, które do końca lat 90. XX w. dawało mieszkańcom utrzymanie. Dumą miasta jest używający w centrum póź-norenesansowy dwór obronny kapituły krakowskiej z 2. połowy XVI w. Zdobią go attyka kryjąca dach oraz renesansowe obramowania okien. Budynek jest siedzibą Muzeum Miasta Pabianic, w jakim oprócz ekspozycji obrazujących historię miasta i okolic można zobaczyć ciekawy dział etnograficzny. Jest on m.in. eksponaty pochodzące z Afryki, np. kolekcję masek. Nieco młodszy od dworu kapituły jest będący w pobliżu renesansowy kościół św. Mateusza, wzorowany na katedrze płockiej. Zwiedzając go, warto zwrócić uwagę na liczne renesansowe detale – m.in. portale, herby i płyty nagrobne.

Intensywny rozwój XIV-wiecznego miasteczka Zgierz przypadł na początek XIX w., kiedy przybyli tu tkacze, przede wszystkim niemieccy. Wkrótce w mieście powstały przędzalnie wełny i bawełny, wytwórnia maszyn włókienniczych, a nieco później zakłady chemiczne. W XIX w. wzniesiono największy – dosłownie i w przenośni – zabytek Zgierza, neogotycki kościół farny św. Katarzyny. Bryła ceglanej świątyni, nad którą dominuje wysoka wieża, przypomina startującą rakietę; wieczorem jest ładnie podświetlona. O tym, jak byliśmy mieszczanie przełomu XIX i XX w. można przekonać się w Muzeum Miasta Zgierza – jego ekspozycje przybliżają też dzieje miejscowości i okolicy.

Miasteczko Konstantynów Łódzki to sama z wielu miejscowości wokół Łodzi, których rozwój związany jest z rzemiosłem tkackim. Osada tkaczy powstała w 1821 r., a już dziewięć lat później otrzymała prawa miejskie. Oprócz domów tkaczy z 1. połowy XIX w. stoją tu dwie świątynie – neogotycki kościół Narodzenia NMP, zbudowany w latach 20. XIX w., oraz wynikający z tego tegoż okresu dawny kościół ewangelicko-augsburski.

Niewielki Lutomiersk, dawniej miasteczko, leży w ładnej okolicy, wśród łąk i lasów w dolinie Neru.

Istniał tu niegdyś bród, a myto za jego przejście zasilało kasę miejską. W miejscowości stoi barokowy kościół i klasztor oo. Reformatów, który w momencie powstania styczniowego był powstańczą warownią. XVII-wieczny klasztor, użytkowany obecnie przez salezjanów, przebudowano z gotyckiego zamku, będącego w Lutomiersku od XIV w. Drugą świątynią we wsi jest XVIII-wieczny kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z ładnym barokowym szczytem.

Konny Omnibus w Warszawie

Urokliwe uliczki Starego i Innego Miasta można oglądać nie tylko podczas leniwych, pieszych spacerów. Przejażdżka zaprzężonym w konie, zabytkowym omnibusem dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom, jak i starszym podróżnym.

Podziwiając zabytki Warszawy z wnętrza tego wielkiego pojazdu, można się przenieść w owo czasy i poczuć atmosferę XIX-wiecznej Warszawy. Omnibusy konne kursowały po stolicy w latach 1836-1881, po czym zostały zastąpione przez zajmujące się po szynach tramwaje konne, by powrócić na stołeczne ulice w 2005 r. Zajmujące się popularnością zarówno wśród turystów, jak i warszawiaków omnibusy kursują w okresie wakacyjnym, rozpoczynając bieg z placu Zamkowego. Aktualna trasa przejazdu wiedzie prze Podwale, Barbakan, ulice Nowego Miasta, aż po Arsenał. Przejeżdżając ulicą Freta, warto zwrócić uwagę na należący do zespołu klasztornego Dominikanów kościół św. facka. Wzniesiona w stylu barokowym budowla, pochodząca z XVII w., została doszczętnie zniszczona w 1944 r. przez okupanta niemieckiego. Z zagłady ocalała perła XVII-wiecznej architektury – kaplica Kotowskich. Świątynia została w całości odbudowana w latach 1947-1959.

Piętrowy autobus ulicami Warszawy

Dla miłośników niekonwencjonalnych środków transportu miejskiego nie lada gratką może się okazać wycieczka po stolicy piętrowym autobusem linii 100.

Piętrus kursuje ulicami Warszawy w każdą sobotę i niedzielę, rozpoczynając swą relację z przystanku Stare Miasto (obok kolumny Zygmunta). Następnie mknie przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i Inny Świat, mijając po drodze takie obiekty, jak Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Dalej trasa przejazdu wiedzie Alejami Ujazdowskimi, przez plac Konstytucji, Aleje Jerozolimskie, ulicę Grzybowską, aż po Dworzec Wileński i park Praski. Autobus wraca na Stare Miasto, mijając Arsenał i plac Bankowy. Na trasie linii 100 miejscem wartym szczególnej uwagi jest Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczące się przy ulicy Grzybowskiej 79, w zabytkowym budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Ekspozycja, stworzona przy użyciu nowych technik audiowizualnych, umożliwia interaktywne uczestnictwo w zwiedzaniu i w szczególny sposób prezentuje losy powstania.

Zabawy na wodzie

Kiteboarding

Entuzjaści sportów wodnych i aktywnego wypoczynku nie mogą przegapić wielu atrakcji, jakie czekają na nich nad Jeziorem Zegrzyńskim, stanowiącym bardzo popularne wśród mieszkańców Warszawy i okolic miejsce rekreacji.

Zalew położony w Kotlinie Warszawskiej został opracowany we wczesnych latach 60. i już jest pewnym tego typie akwenem na terenie Mazowsza. Nad jego brzegiem dynamicznie rozwinęła się baza noclegowo-wypoczynkowa oraz powstały liczne ośrodki sportów wodnych. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu Nieporęt, w jakim spotyka się m.in. port na 160 jachtów z pełną infrastrukturą, polem campingowym, szeroką plażą oraz terenem parkowym. Port Jachtowy Nieporęt jest w naszej ofercie atrakcje zarówno dla żądnych wrażeń miłośników szybkich motorówek, entuzjastów żeglarstwa, jak również amatorów leniwego wypoczynku nad wodą. Można tu spróbować własnych sił na nowoczesnej łódce regatowej, sportowym katamaranie czy też desce windsurfingowej. W ofercie portu znajduje się wiele modeli nowoczesnych, jak jeszcze bardziej zabytkowych łodzi. „Laser Bahia” to sportowa jednostka doskonała dla osób, którzy pierwsze kroki w żeglarstwie są już za sobą, na otwarto pokładowym jachcie „Puck” z powodzeniem może pływać cała rodzina. Łódka mieści do pięciu osób i stanowi najliczniejszą flotę portu (21 jednostek). Przy większej części osób istnieje możliwość zorganizowania regat. Ciekawą atrakcję turystyczną są także drewniane łodzie („Ulanów 1” i „Ulanów 2”) wykorzystywane niegdyś przez flisaków ulanowskich do spławiania towarów po Sanie.

Kontynuuj czytanie

Skoki spadochronowe w Warszawie

Skok spadochronowy z wysokości 4000 m – 50 sekund emocji przyprawiających o zawrót głowy, podczas swobodnego spadania z prędkością ok. 200 km/godz. i inne 5 minut szybowania na otwartym spadochronie nad lądowiskiem. Te niezapomniane przeżycia dostępne są dla każdego śmiałka żądnego mocnych wrażeń i silnej dawki adrenaliny, bez konieczności odbywania jakichkolwiek szkoleń.

Amatorzy podniebnych akrobacji mogą spróbować swych sił podczas skoków ze spadochronem w tandemie z wykwalifikowanym instruktorem. Na terenie Mazowsza skoki odbywają się najczęściej z wykorzystaniem lotniska należącego do Aeroklubu Warszawskiego (w Chrcynnie) oraz lotniska Aeroklubu Północnego Mazowsza (w Przasnyszu). Firmy oferujące skoki tandemowe gwarantują niezapomniane przeżycia oraz bezpieczeństwo oparte na profesjonalnym sprzęcie i doskonale wyszkolonych tandempilotach. Aeroklub Warszawski nie posiada w ofercie żadnych podniebnych atrakcji dla osób niezrzeszonych, jednakże lukę tę wypełnia prywatna inicjatywa. Jarosław Boroń (instruktor spadochronowy, członek Kadry Narodowej Polski) oferuje skoki tandemowe obejmujące trzy popularne lotniska aeroklubowe: Chrcynno, Piotrków Trybunalski i Przasnysz. Więc osoby z Warszawy i okolic są w stanie skoczyć ze spadochronem w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Niezapomnianą podniebną przygodę można przeżyć również na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Sochaczewska Kolej Muzealna

Sochaczewska Kolej Muzealna dokumentuje historię dawnej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej leżącej na skraju Puszczy Kampinoskiej, obejmującej 33 km torów o prześwicie 750 mm oraz ponad 40 zabytkowych obiektów i budowli inżynieryjnych. Obecnie jest uważana za największy w Polsce i może w Europie zbiór taboru wąskotorowego.

Sochaczewską kolejkę wybudowano w latach 20. XX w. w celu szybkiego transportu drewna z pobliskiej Puszczy Kampinoskiej, niezbędnego do odbudowy zniszczonego w ciągu I wojny światowej Sochaczewa. W 1984 r. kolejkę przejęło Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, tworząc żywą kolej muzealną czynną od 1986 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym zaczęto gromadzić eksponaty i pamiątki, natomiast samo zaplecze techniczne (budynek dworca, parowozownia, warsztaty) jest nadal wykorzystywane do obsługi pociągów turystycznych. Stacja Sochaczew Wąskotorowy zmieniła nazwę na Sochaczew-Muzeum, a wszystkie zegary-eksponaty w muzeum wskazują godzinę 15.35 – czas odjazdu ostatniego pociągu pasażerskiego z Sochaczewa 30 listopada 1984 r.

Muzeum  Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - budynek dworca i peron

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – peron i budynek dworca

Muzeum Kolei Wąskotorowej - parowozy na peronie w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej – parowozy wąskotorowe na peronie w Sochaczewie

Na stacji Sochaczew-Muzeum znajduje się największy w Polsce, a nawet prawdopodobnie w Europie zbiór taboru wąskotorowego: parowozy, lokomotywy spalinowe, wagony pasażerskie, a także drezyny motorowa i ręczna, rower szynowy, platformy do przewozu amunicji, oryginalne pomieszczenie dyżurnego ruchu, lampy, dokumenty, rozkłady jazdy, pamiątki, tabliczki firmowe, ekspozycja poświęcona postaci Koziołka Matołka. Ponadto można obejrzeć wystawy: o powstaniu socha-czewskiej kolejki i muzeum, a i o nieistniejących już innych kolejach wąskotorowych. Bardzo ciekawym eksponatem jest parowóz bezogniowy – nazywany pasożytem, ponieważ nie produkował własnej pary wodnej, lecz był nią tankowany.

Najstarszy parowóz

Najstarszy parowóz firmy Krauss z 1882 r. ze stuletnimi wagonami, obecnie wykorzystywany do przewozu turystów na trasie Sochaczew i Wilcze Tułowskie.

Przejazdy pociągiem z parowozem odbywają się na trasie Sochaczew-Wilcze Tułowskie w każdą sobotę od połowy maja do października (pociąg Puszcza i Puszcza Bis). Trasa wycieczki liczy 18 km i zaczyna się na stacji Sochaczew-Muzeum, gdzie można obejrzeć zgromadzony tabor i pamiątki, a następnie o godz. 9.40 pociąg z przewodnikiem rusza przez przedmieścia Sochaczewa w celu stacji Tułowice będącej jednocześnie posterunkiem odgałęźnym, gdzie warto zwrócić uwagę na murowany budynek dworca z 1927 r., a przed stacją po przeciwnej stronie toru na kamień z tablicą upamiętniającą śmierć najmłodszego generała kampanii wrześniowej Stanisława Grzmota-Skotnickiego. Po drodze przewodnik opowiada również o – widocznym z okien pociągu – XVI-wiecznym kościele św. Rocha w Brochowie, miejscu chrztu Fryderyka Chopina, oraz o pobliskiej Żelazowej Woli, gdzie urodził się słynny kompozytor. Pierwszy etap wycieczki odbywa się ok. 10.55 w Wilczach Tułowskich na skraju Puszczy Kampinoskiej, gdzie można udać się na trwający ok. 1 godz. spacer z przewodnikiem PTTK po parku narodowym (zobaczyć unikatowy w Europie kompleks wydm śródlądowych) lub skorzystać z innej atrakcji przygotowanej na upalne dni, kiedy obowiązuje zakaz wstępu do lasu – pokazu taboru kolejowego. Po zmianie kierunku jazdy pociąg rusza w drogę powrotną do Sochaczewa, gdzie po drodze zatrzymuję się na dłuższy
postój w Tułowicach, gdzie czeka piknik w Osadzie Puszczańskiej (ognisko, dostępny ciepły bufet). Do Sochaczewa wraca ok. godz. 14.30.

Loty Widokowe nad Warszawą

Lot widokowy szybowcem, awionetką albo balonem dostarczy nie tylko niezapomnianych przeżyć i emocji, ale także umożliwi uwiecznienie na zdjęciach malowniczych krajobrazów Mazowsza i panoramy rozpościerających się w dali miast.

Loty widokowe nad miastem

Na terenie Mazowsza bogatą ofertę lotów widokowych zapewnia PrezentMarzeń (loty odbywają się z różnych miejsc w okolicach warszawy), którego atrakcje dla użytkowników indywidualnych stanowią loty szybowcami („Bocian”, „Puchatek”, „Puchacz”) oraz awionetkami („Cessna”, „Zlin”). Flota firmy wykorzystującego lotnisko w Przasnyszu, obejmuje samoloty „Wilga” i „Cessna” oraz szybowce „Puchatek” i „Puchacz”. Aeroklub Warszawski w swej ofercie nie posiada atrakcji dostępnych dla osób niezrzeszonych, jednak dzięki prywatnej inicjatywie panorama stolicy, szczyty nowoczesnych wieżowców i wijąca się niczym wstęga Wisła są na wyciągnięcie ręki. Firma PrezentMarzeń oferuje swoim klientom loty widokowe nad Warszawą. Trasa powietrznej wycieczki rozpoczyna się i kończy na warszawskim lotnisku Babice. Podczas podróży pasażerowie przelatują m.in. nad Wisłą, malowniczym Jeziorem Zegrzyńskim i Serockiem. Loty odbywają się awionetkami „Cessna 172 Skyhawk”, jednak jest jeszcze możliwość wyczarterowania innego samolotu.

Oferty Lodów widokowych (źródło: prezentmarzeń.pl:

 Loty widokowe