Tramwaj wodny w Bydgoszczy

To właśnie Brda uczyniła niegdyś Bydgoszcz ważnym punktem żeglugi śródlądowej, a teraz jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

W czasie turystycznym (od maja do października) każdy zainteresowany może wybrać się w krótki rejs po Brdzie tramwajem wodnym.

Tramwaj wodny - Bydgoszcz

Sama przejażdżka jest niewątpliwie wspaniałym przeżyciem, a także znakomitym sposobem przemieszczania się między głównymi zabytkami Bydgoszczy. Przystanki tramwaju wodnego rozplanowano w ten sposób, by łatwo było z nich dotrzeć do najatrakcyjniejszych punktów miasta. Wielbicieli techniki na pewno zainteresują same statki przewożące po Brdzie bydgoszczan i turystów.

Statek m/s „Bydgoszcz” ma już ponadstuletnią historię. Został wybudowany że w 1908 r. Pierwotnie był statkiem parowym, dopiero w latach 40. ubiegłego wieku przebudowano go na motorowiec.
W 1945 r. został zatopiony na wodach Zalewu Wiślanego. Rok później jednostkę wydobyto I odbudowano. W1947 r. statek znalazł się w Bydgoszczy, z którą odtąd niezmiennie związane są jego losy.

M/s „Bydgoszcz” pływał nie tylko po Brdzie, ale też po Wiśle, Noteci i Kanale Bydgoskim. Statek służył bydgoszczanom aż do 1995 r., kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę. Odpoczynek okazał się jednak dość krótki – w 2000 r. jednostce wprawiono nowy silnik, a w 2004 r. powróciła ona na bydgoskie wody i z tej pory służy jako tramwaj wodny. Obecnie, nie licząc załogi, może przewozić 12 pasażerów. Przez Brdę sunie z prędkością ok. 10 km/godz.

Równie ciekawa pod względem technicznym jest druga jednostka pływająca bydgoskiego tramwaju wodnego.

Kontynuuj czytanie

Skoki Spadochronowe – okolice Trójmiasta

Skok ze spadochronem to oferta zarezerwowana niegdyś dla ludzi o mocnych nerwach, mających specjalistyczne przeszkolenie. Obecnie coraz modniejsza staje się formuła tzw. skoków tandemowych, w jakich odważny skoczek amator pod jednym spadochronem szybuje w towarzystwie doświadczonego instruktora. Skok tandemowy nie wymaga wcześniejszego przygotowania, specjalistycznych badań lekarskich, długotrwałych kursowani profesjonalnego sprzętu. Wszystko zapewniają organizatorzy. Jedyne co trzeba miecze sobą, to odrobina odwagi, żyłka poszukiwacza przygód i pragnienie przeżycia nowego, ekscytującego doznania.

Ostrów Wielkopolski to miasto, w jakim tradycja lotnicza sięga okresu międzywojennego. Tutejszy aeroklub do dziś należy do najbardziej prężnych, a wielu jego wychowanków stało się specjalistami wysokiej klasy. Trudno więc o lepsze miejsce do odbycia swego pierwszego kroku w przestworza. Wykwalifikowana kadra zadba, aby był on nie tylko jak najbardziej ekscytujący, ale też w pełni bezpieczny. Kto nie ma pewności, czy jest zdecydowany na śmiały skok spadochronowy, ten może wcześniej skorzystać z oferty lotów zapoznawczych, w ciągu których przyszli skoczkowie oswajają się z samym lotem samolotowym i wysokością oraz poznają sprzęt spadochroniarski.

Szybującym pod kopułą spadochronu oprócz wysokiego poziomu adrenaliny można zagwarantować również niezapomniane widoki. Okolica Ostrowa Wielkopolskiego jest poprzecinana rzekami, pełna jezior i malowniczych lasów.

Polecamy szczególnie skok nad półwyspem helskim (nad morzem): Skok ze spadochronem – nad helem.

Kto odpoczywa na Kujawach, ten może skorzystać z oferty Aeroklubu Pomorskiego. To wspaniałe miejsce na przeżycie powietrznej przygody niemal każdego rodzaju. Aeroklub ma sekcję balonową, szybowcową, samolotową, paralotniową i tak spadochronową. Ta ostatnia oprócz kursów pozwalających stać się samodzielnym skoczkiem oferuje również skoki w tandemie z instruktorem. Oprócz samego skoku aeroklub daje także możliwość wykonywania zdjęć oraz zamówienie pamiątkowego filmu.

Komu zastrzyk adrenaliny pozwoli jeszcze podziwiać widoki, ten nie będzie rozczarowany. Dominantą krajobrazu jest tak majestatyczna Wisła. Na zachód od Torunia rozciąga się Kotlina Toruńska, a na wschodzie zaczynają się krainy jezior: Pojezierze Dobrzyńskie i Pojezierze Chełmińskie. Przepiękne jest również samo miasto. Zespół starej części Torunia został wprowadzony na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Trudno o lepszą rekomendację. Miasto urzeka wspaniale zachowaną średniowieczną starówką, której centrum stanowi rynek z gotyckim ratuszem, będącym pewnym z najpiękniejszych obiektów średniowiecznej architektury świeckiej w tej części Europy. Przepiękne są również gotyckie kościoły oraz liczne kamieniczki z okresu średniowiecza i renesansu. Zachowały się także fragmenty miejskich murów, w tym baszty i bramy. Urokliwym zabytkiem są również ruiny krzyżackiego zamku z XIII w.

Oferta na skoki spadochronowe w Trójmieście.

Loty widokowe

Liczne jeziora – zarówno duże i popularne, jak również urokliwe maleńkie akweny – sprawiają, że na Kujawy i do Wielkopolski najchętniej wybierają się miłośnicy pływania, wędkowania i żeglugi. To obok Mazur jeden z najpopularniejszych regionów wśród wielbicieli wodnych szaleństw. Nie zabraknie tu również atrakcji dla amatorów wariactw podniebnych. Malownicza okolica sprawia, że widok z lotu ptaka jest jedyny i zapierający dech w piersiach.

W niepozornej wsi Watorowo na turystów czekają niezapomniane przeżycia. Od 1992 r. na terenach tutejszego lotniska działa Ośrodek Szkolenia Lotniczego. Firma ma w swojej ofercie nie tylko kursy i szkolenia dla profesjonalistów, ale również propozycję dla zwykłych turystów – loty widokowe po malowniczej okolicy. Doświadczony pilot zabiera chętnych na pokład awionetki i wzbija się z nimi w chmury, by mogli oni podziwiać piękne widoki. Nikogo, kto odnajdzie na mapie maleńkie Watorowo, nie trzeba będzie przekonywać, że okolice tę warto ujrzeć z lotu ptaka. Wieś położona jest bowiem obok Chełmna, które z kolei stanowi zachodni kraniec urzekającego swą urodą Pojezierza Chełmińskiego. Miasto leży na prawym brzegu Wisły. Już z samego lądowiska rozpościera się widok na dolinę królowej polskich rzek. Z góry podziwiać można nie tylko atrakcje przyrodnicze, ale też samo miasto. Chełmno urzeka czerwonymi dachami średniowiecznej, starej części miasta. W panoramie Chełmna wybijają się wieże pięciu gotyckich kościołów oraz renesansowy ratusz. W mieście zachował się prawie cały obwód murów obronnych, a także pierwotny średniowieczny układ urbanistyczny, doskonale widoczny właśnie z podniebnej perspektywy. Na specjalne życzenie klienta obsługa ośrodka planuje i inne trasy lotów widokowych. Loty widokowe w całej Polsce można kupić w sklepie PrezentMarzen.com: oferta lotów widokowych.

widok z lotu ptaka - Chełmno

Urzekający widok Chełmna

Lotnisko - Watorowo

Lotnisko – Watorowo

Położona niedaleko Grudziądza wieś Lisie Kąty jest siedzibą aktywnie działającego Aeroklubu Grudziądzkiego. To tutaj jedno ze szkoleń odbył Mirosław Hermaszewski, późniejszy zdobywca kosmosu. Obecnie Lisie Kąty, oprócz oferty szkoleniowej i prężnej sekcji modelarskiej, proponują loty widokowe, w jakie doświadczeni piloci zabierają wszystkich chętnych. Do dyspozycji turystów są samoloty oraz, przy sprzyjającej pogodzie, szybowce (oferta z serwisu PrezentMarzen.com). Trasa lotu ustalana jest indywidualnie z samymi uczestnikami wycieczki. Okolica obfituje w atrakcje warte obejrzenia z pokładu samolotu. Grudziądz położony jest bowiem na pograniczu trzech przepięknych krain geograficznych: Pojezierza Iławskiego, Pojezierza Chełmińskiego i Równiny Tucholskiej. Oprócz lasów i jezior, zachwyt budzi również przecinająca okolicę Wisła oraz urzekające barwne prostokąty pól uprawnych. Warto z góry rzucić okiem również na sam Grudziądz. Miasto słynie z zabytków gotyku ceglanego. Na uwagę zasługują też ruiny zamku krzyżackiego, położone na malowniczym wzgórzu.

Lisie_Katy_lotnisko

Aeroklub w Lisich Kątach – lotnisko

 

Możliwość wzbicia się w przestworza czeka również na turystów wypoczywających w okolicach Leszna. Tamtejsza Centralna Szkoła Szybowcowa jest częścią Aeroklubu Polskiego. Należą do niej 33 samoloty i szybowce,  jej chlubą jest kadra, wśród której spotkać można również mistrzów świata w tej dyscyplinie. Doświadczeni piloci specjalizują się w kursach przeznaczonych dla specjalistów, nie stronią jednak od propagowania idei lotnictwa wśród amatorów. To właśnie do tych ostatnich skierowane są loty widokowe i tzw. loty propagandowe, w ciągu których można nie tylko podziwiać okolicę, ale dowiedzieć się też wiele na temat lotnictwa. Niejeden znakomity pilot w ten sposób zaczynał swą podniebną przygodę!

Okolica pełna jest typowo polskich krajobrazów, pełnych rzek, jezior, lasów i pól. Patrząc z góry na okoliczną ziemię, można w pełni docenić jej piękno. Przepięknym miastem jest też samo Leszno, szczególnie jego zabytkowa część. Na rynku króluje barokowy ratusz z XVII w. Warto z góry spojrzeć na najważniejszy zabytek sakralny Leszna – barokową kolegiatę św. Mikołaja, położoną na południe od rynku.

Krajobraz Leszna

Krajobraz Leszna

Amatorzy podniebnych przygód powinni również zajrzeć do Ostrowa Wielkopolskiego. Tamtejszy aeroklub oferuje turystom naprawdę niezapomniane przeżycia. Oprócz szkoleń profesjonalnych, specjalnością Aeroklubu Ostrowskiego są loty zapoznawcze, odbywane na szybowcach. Szczególnej dawki adrenaliny dostarczą tzw. loty na termikę. Wykorzystując ciepłe prądy wstępujące, szybowiec składa się nawet na wysokość około 3000 m – odbywa się wówczas długie i dalekie loty. Każdy lot zaczyna się od holu za samolotem, a później jest już tylko szybowanie, którego nie rozprasza dźwięk silników. Przez chwilę można się poczuć jak ptak szukający sprzyjających wiatrów.

Oprócz samego ekstremalnego przeżycia wielką atrakcją są również podniebne widoki. Przy dobrej widoczności podziwiać można panoramę całej Wysoczyzny Kaliskiej od Jarocina po Ostrzeszów. Warto zwrócić uwagę również na sam Ostrów Wielkopolski, którego zabudowa pochodzi głównie z XIX w. Ścierają się w niej dwie interesujące tendencje architektoniczne: klasycyzm i historyzm.

Polecamy także loty widokowe wprost z balonu wypełnionego powietrzem.

Ostrow_Wielkopolski_bird's-eye_view_2008-07

Ostrów Wielkopolski z lotu ptaka

Paralotniarstwo Toruń i Trójmiasto

Komu marzy się bliższe obcowanie z żywiołem i chciałby poczuć pęd powietrza bez dystansu, jaki tworzy maszyneria szybowcowa czy samolotowa, a nawet balonowa gondola, ten powinien spróbować lotu na paralotni. To najbardziej naturalna forma latania, w czasie której można się poczuć jak ptak. Coraz częściej firmy paralotniarskie i aerokluby, wychodząc naprzeciw niedoświadczonym turystom, oferują skoki tandemowe w parze z doświadczonym opiekunem.

Paragliding

W okolicy Torunia z oferty lotów na paralotni w tandemie z instruktorem skorzystać można w firmie PrezentMarzeń.pl. Dostępne są tu loty za wyciągarką oraz szybowanie na tzw. motoparalotni, zaopatrzonej we swój napęd. Można również zamówić zdjęcia oraz filmy ze swego pierwszego lotu. Dla tych, których wciągnie podniebne szybowanie, obie firmy przygotowały kursy szkoleniowe, pozwalające być się samodzielnym paralotnikiem.

Okolice Torunia są niezwykle malownicze. Tutaj Drwęca wpada do Wisły, i na zachód od miasta rozpościera się urokliwa Puszcza Bydgoska.

Paralotnia

Stolica Wielkopolski – Poznań – od lat przyciąga rzesze turystów, zarówno za sprawą atrakcji samego miasta, jak również bogatych walorów przyrodniczych całego regionu. Infrastruktura turystyczna w Poznaniu jest więc znakomicie rozwinięta i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele lotów na paralotniach, a i ci, którzy dotychczas nie mają doświadczenia lotniczego, ale przeczuwają, że podniebne przygody to preparat w sam raz dla nich, powinni natychmiast po obejrzeniu trykających się koziołków na rynku Starego Miasta wybrać się do Poznańskiej Szkoły Latania na Paralotniach. Szkoła wywodzi się z sekcji paralotniarskiej miejscowego aeroklubu, od 2004 r. działa jednak samodzielnie, specjalizując się w organizowaniu lokalnych i wyjazdowych lotów na paralotniach. W ofercie szkoły nie brakuje też lotów tandemowych, pozwalających zakosztować podniebnego żeglarstwa bez fachowego przygotowania i długotrwałego szkolenia. Do dyspozycji śmiałków są loty swobodne za wyciągarką mechaniczną, loty na paralotniach z napędem plecakowym i na motoparalotniach o podwoziu kołowym.

81631688

Loty balonem

Komu chce się podniebna przygoda, ale dużo niż w towarzystwie nowoczesnych przyrządów nawigacyjnych samolotu czy szybowca czuje się, gdy wiatr rozwiewa mu włosy, ten może skorzystać z oferty Aeroklubu Grudziądzkiego i przelecieć się balonem. Żegluga balonowa staje się na świecie coraz dużo popularna. I w Polsce powstają nowe ośrodki balonowe, a aerokluby tradycyjnie nastawione na loty szybowcowe i samolotowe otwierają sekcje baloniarskie. To na pewno o wiele bardziej romantyczna forma podniebnej żeglugi, dla niejednego również i bardziej ekscytująca.

W całej Polsce można polatać balonem za pośrednictwem strony: Kup lot balonem

balon

Warto swoją przygodę z balonami zacząć właśnie w podgrudziądzkich Lisich Kątach. To najbardziej atrakcyjna lokalizacja dla podniebnych śmiałków, ponieważ okolica pełna jest zapierających dech w piersiach widoków. Z pokładu gondoli podziwiać można tutejszą przyrodę: przepiękną dolinę Wisły, urzekające rzeki, pola i lasy. Godny uwagi jest też sam Grudziądz – największe miasto regionu, znane m.in. z nadwiślańskich zabytkowych spichrzy, i jeden z punktów na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.