Górnośląska Kolej Wąskotorowa

O znaczeniu kolei dla rozwoju Górnego Śląska świadczą pozostałości liczącego niegdyś ponad 230 km systemu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, obejmującego trójkąt Racibórz–Tarnowskie Góry-Miasteczko Śląskie-Katowice-Szopienice, będącego najstarszą nadal czynną kolej wąskotorową na świecie. Warto więc poznać jej historię, udając się w podróż wolno toczącym się pociągiem na zabytkowej trasie Bytom-Miasteczko Śląskie.

Zanim wybierzemy się na wyprawę kolejką, warto zobaczyć Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Miasto zawsze związane było z górnictwem. Jeszcze w średniowieczu eksploatowano tu rudy srebra i ołowiu, a tradycje wydobywcze ożyły w XIX w. wraz z rozwojem przemysłu. Muzeum o 100-letniej tradycji rezyduje w dużym gmachu z lat 1929-1930. Ma sześć głównych działów. Archeologiczny gromadzi najstarsze zbiory, począwszy od epoki kamiennej. Dział historyczny zajmuje się na dziejach miasta, etnograficzny ma największy stopień na Śląsku dotyczący kultury ludowej, zarówno miejscowej, jak i ludności przybyłej z Kresów Wschodnich. W dziale przyrodniczym zebrano wypchane zwierzęta, jest tu też kolekcja roślin i minerałów. Ważny jest również dział sztuki, gromadzący znakomite polskie obrazy (Matejki, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego, Boznańskiej i innych).

Przejazdy turystyczne odbywają się od maja do września. W składzie pociągu znajdują się wagony osobowe całoroczne serii Bxhpi (w razie potrzeby ogrzewane), w przypadku niskiej frekwencji wagon motorowy. Pociąg jadący z taką samą prędkością jak przed 150 laty (20 km/godz.) pozwala przenieść się do dawnej epoki. Linia biegnie przez Dąbrowę Miejską, obok rezerwatu bukowego „Seget”, przez Sportową Dolinę w Bytomiu-Suchej Górze oraz teren nad zalewem Chechło-Nakło w Miasteczku Śląskim. Dodatkowe atrakcje stanowią: Zabytkowa Kopalnia Srebra (więcej – s. 149) oraz Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach. Skansen znajduje się na przestrzeni w swym sąsiedztwie zabytkowej kopalni. Zgromadzono w nim maszyny używane niegdyś w górnictwie (np. pompę parową Worthingtona, parowy walec drogowy z początku XX w., maszyny wyciągowe) oraz kolekcję historycznych parowozów.

Kolej parkowa w Chorzowie

Będąc latem w Chorzowie, warto przejechać się zlokalizowaną w popularnym parkowym kompleksie wypoczynkowym kolejką parkową (jedną z czterech w Polsce). Jest ona unikalny tabor, a stylem nawiązuje do dawnych radzieckich „kolejek pionierskich”.

Kolejka kursuje w czasie letnim (od końca maja do sierpnia w zależności od pogody). Pociągi odjeżdżają co godzinę (o pełnej godzinie ze stacji Wesołe Miasteczko i 30 min po pełnej godzinie ze stacji Przystań). Pociąg składa się z lokomotywy ciągnącej dwa lub trzy niskopodłogowe wagoniki z 1966 r. Trasa liczy 4,2 km i ma pięć interesujących stacji: Wesołe Miasteczko, Zoo, Planetarium, Łania i Przystań. Czas jazdy na całym odcinku wynosi ok. 18 min. Linia charakteryzuje się urozmaiconym profilem (pociąg musi pokonać 40-metrową różnicę poziomów) i łukami o promieniu minimalnym 44 m. Chętni mogą również spojrzeć na relację z góry – z wiaduktu drogowego na relacji z Siemianowic-Bytkowa do Planetarium. Pasjonaci techniki powinni zwrócić uwagę na sprzęg łączący lokomotywę z wagonami (tramwajowy systemu Alberta) oraz sprzęg międzywagonowy (przewód powietrzny hamulca zespolonego z linką hamulcową). Na końcu wagonu, obok ławki dla konduktora, znajduje się pokrętło hamulca ręcznego.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku zaczęto budować w latach 50. XX w. jako główny ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców aglomeracji. Dziś nie robi takiego wrażenia, jak nowoczesne parki rozrywki, ale wciąż jest bardzo popularny. Znajdują się tu m.in. największe wesołe miasteczko w kraju, piękne rosarium, ogród zoologiczny z Kotliną Dinozaurów, Rura Park (zjazdy wodnymi rurami w wodzie), Skate Park, planetarium, a także mnóstwo innych atrakcji. Jest te Górnośląski Park Etnograficzny z architekturą ludową pięciu śląskich podregionów (głównie z połowy XIX w.), a także drewniany kościół św. Wawrzyńca z XVI w.

Kolej linowo-terenowa Żar

Położona w paśmie Beskidu Małego niewysoka góra Żar (761 m n.p.m.) przyciąga co roku rzesze narciarzy i snowboardzistów. Jednak również latem góra nie pozostaje wyludniona, zmieniając się w dogodny punkt widokowy oraz ulubione miejsce paralotniarzy.

Na południowym stoku góry zbudowano kolejkę linowo-terenową. Wagon ciągnięty przez linę przemieszcza się po torach, wspinając się na szczyt góry Żar wśród zapierających dech w piersi widoków. Kolejka pokonuje odległość 1300 m w czasu ok. 5 min. Jednorazowo kolejką może się przejechać nawet 110 osób.

Choć góra nie należy do najwyższych, słynie jako miejsce, z którego doskonale widać przepiękną panoramę okolicy. Ze szczytu podziwiać można malowniczy przełom Soły, pasmo Beskidu Małego, a przy dobrej widoczności w celu południowo-wschodnim – nawet szczyty Tatr. Z kolei na północy widać charakterystyczne elementy panoramy Śląska – szyby wydobywcze kopalni węglowych. Niecodzienną atrakcję stanowi położony na samym szczycie góry ogromny sztuczny zbiornik wodny, należący do tutejszej elektrowni szczytowo-pompowej. Główne zabudowania elektrowni znajdują się we wnętrzu góry, a prowadzi do nich sztolnia w zachodnim stoku. Sam zbiornik ma 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m.

Góra, poza samą kolejką linową, oferuje także wiele innych atrakcji. Zimą świetną zabawę zapewniają podświetlane po zmierzchu trasy narciarskie, sprawnie działające wyciągi orczykowe oraz wspaniałe tory saneczkowe. Latem na przyjezdnych czeka niezwykle oryginalna atrakcja – zjeżdżalnia pontonowa. Znajduje się ona w pobliżu dolnej stacji kolejki. Śmiałkowie zjeżdżają specjalnymi pontonami po krętej, odpowiednio wyprofilowanej trasie liczącej 120 m. Na początek trasy turystów zabiera z powrotem przenośnik taśmowy.

Na szczyt góry można się dostać także pieszo, wzdłuż specjalnie wytyczonych tras, lub na dwóch kółkach po ścieżkach rowerowych.

Łodzie sztolniowe

Łodzie Sztolniowe w sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to dobry skansen techniki, która odeszła w przeszłość – odwadniania kopalń.

Czynny obecnie odcinek ma 600 m długości i jest fragment najdłuższej sztolni odwadniającej w tym rejonie, zbudowanej w latach 1821-1834. Do wypełnionej wodą sztolni prowadzą dwa szyby: „Ewa” i „Sylwester”. Otwartą w 1957 r. podziemną trasę turystyczną pokonuje się łodziami.

Powstanie i rozwój Tarnowskich Gór było związane z odkryciem i eksploatacją rud ołowiowo-srebrowych. W XVI w. osada była największym ośrodkiem górniczym na Śląsku. Dwa wieki później odkryto następne bogate złoża i miasto rozwijało się nieprzerwanie do 1912 r. Sztolnię Czarnego Pstrąga, dziś znajdującą się na terenie prawie 200-hektarowego parku w dzielnicy Repty, zaczęto drążyć w 1821 r. Na początku schodziła na głębokość 56 m i była ok. 4,5 km długości. Pod koniec XIX w. była najdłuższą sztolnią w kraju -o długości prawie 15 km. Szerokość chodnika sztolniowego waha się dziś od 1,2 do 2,5 m, wysokość dochodzi do 4 m, a głębokość wody wynosi ok. 1 m.

Pomiędzy wspaniałymi bukami, dębami i kasztanowcami kryją się dwa szyby sztolni Czarnego Pstrąga – „Ewa” (20 m głębokości) i „Sylwester” (30 m). Nadszybie tego pierwszego ma kształt typowej górniczej rotundy, i w podszybiu działa przystań dla łodzi wycieczkowych. W podszybiu „Sylwestra” warto zwrócić uwagę na niezabudowane skały dolomitowe o fascynujących kształtach. Przewodnik płynący z turystami zawsze opowiada interesujące historie i przyciąga uwagę na wiele ciekawostek, np. na niewielkie ślady otworów strzałowych, ledwo widoczne w nastrojowym świetle karbidowych lamp.

Można tu czasami zauważyć pstrągi, które przy takim oświetleniu wydają się czarne, co wyjaśnia nazwę sztolni.

Miejscami sztolnia jest tak wąska, że całą jej szerokość zajmuje łódź sztolniowa. Niedawno w korytarzach zadomowiły się nietoperze, które latają nad głowami zwiedzających.

Kontynuuj czytanie

Kolejka górnicza w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza” w Zabrzu

Półtorakilometrowa trasa turystyczna schodząca pod ziemię na głębokość 35 m, kończąca się przejazdem górniczą kolejką „Karlik” to główna atrakcja Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu.

Kopalnia węgla kamiennego „Królowa Luiza” powstała ok. 1791 r.ijest najstarszą państwową kopalnią węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Nazwa została jej nadana na cześć żony króla Prus Fryderyka Wilhelma. Obecnie nieczynna, jest pozostałością świadczącą o wielkiej industrializacji regionu na przełomie XIX i XX w., której przysłużył się zwłaszcza Fryderyk Wilhelm von Reden (1752-1815) – dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. Wprowadził on wiele innowacji technologicznych. Przypisuje mu się ożywienie gospodarcze Górnego Śląska dzięki budowie kopalni i hut w Tarnowskich Górach i Zabrzu oraz odlewni żelaza w Gliwicach. Poświęcone mu pomniki znajdują się na wzgórzu w Królewskiej Hucie i na targu w Chorzowie.

Kontynuuj czytanie

Skoki spadochronowe w Bielsko-Białej

Okolice Bielska-Białej słyną z bardzo malowniczych i zróżnicowanych walorów przyrodniczych. Samo miasto położone jest na kilkudziesięciu wzgórzach, poprzecinanych licznymi rzekami i potokami. Główna rzeka regionu – Biała (której miasto zawdzięcza swą nazwę) – wije się przez wyżynną okolicę, tworząc wyjątkowo urokliwą dolinę. Atrakcyjnych widoków jest tutaj tak wiele, że nie sposób ogarnąć ich wraz z innej strony niż z lotu ptaka – tylko wówczas podziwiać można w pełnej okazałości przepiękne wyżynne i leśne tereny oraz samo miasto.

Będąc w okolicach Bielska-Białej, można skoczyć na spadochronie. Miejscowy aeroklub oprócz bogatej oferty szkoleniowej dla przyszłych skoczków oferuje również możliwość jednorazowego zakosztowania podniebnych wrażeń, niewymagającą długich godzin treningu, specjalistycznego sprzętu ani wcześniejszego przygotowania. W Bielsku- Białej można odbyć skok spadochronowy w parze z doświadczonym skoczkiem, który udzieli fachowego instruktażu, a także zadba o bezpieczeństwo. Jest również możliwość utrwalenia tego niecodziennego preżycia w postaci zdjęć lub filmu.

Kontynuuj czytanie

Loty balonem w Bielsko Białej

  Dzięki PrezentMarzeń.pl można zobaczyć Wisłę i jej okolice z balonu. Firma proponuje loty turystyczne (z punktu do punktu) i widokowe (na uwięzi). Balony przechodzą regularne przeglądy w Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych, a ich piloci to instruktorzy balonowi mający na własnym koncie setki wylatanych godzin.

Najbliżej Bielska Białej polatamy balonem w Krakowie – prezentmarzen.com/lot-balonem-dla-dwojga-krakow.

Lot Balonem w Bielsku Białej

Nazwa miejscowości wywodzi się z największej polskiej rzeki, tu jeszcze dosyć skromnej. Wisła ma status uzdrowiska. Zabudowa miejscowości jest rozproszona, z licznymi przysiółkami rozrzuconymi w dolinie rzeki. Centrum to część uzdrowiskowa. Warto tu zajrzeć do Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego, zajmującego zabytkowy budynek karczmy z 1794 r. Bardzo dobra jest wystawa etnograficzna, m.in. zrekonstruowana góralska chata, góralski strój, a także koryta do parzenia świń po zabiciu, zwane trokami. W sąsiednim parku Kopczyńskiego położony jest amfiteatr, gdzie każdego roku (od 1963 r. odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej. W centrum miasta stoi klasycystyczny kościół ewangelicki z lat 1833-1838.

 

Lot Balonem - Bielsko Biała

Z Wisły prowadzą liczne szlaki w góry. Znaki żółte wiodą z centrum na szczyt Trzy Kopce (810 m n.p.m.), będący dobrym punktem widokowym. W drugą stronę idzie się szlakiem niebieskim na Soszów (886 m n.p.m.) i bardzo na Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Na ten ostatni wiedzie też szlak zielony z osady Wisła-Głębce. Z Wisły-Czarne można uzyskać do wodospadów na Białej Wisełce, tradycyjnie uważanych za źródła naszej największej rzeki. Należy podążać szlakiem niebieskim, który dalej wspina się ría Baranią Górę (1220 m n.p.m.).

Loty widokowe

Paralotniarstwo w Bielsku Białej

Biskupice, wieś będąca na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, u podnóża Gór Sokolich, jest wspaniałym miejscem wypadowym dla paralotniarzy. Okolica przyciąga przede wszystkim niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Rezerwat „Sokole Góry” słynie z przepięknych połaci leśnych oraz malowniczych formacji skalnych. Eksplorujących okolicę zachwycają m.in. wzgórza wapienne oraz pełne nietoperzy, mroczne jaskinie. Niezwykłych wrażeń może dostarczyć lot nad trzęsawiskami i bagnami rezerwatu, w jakich niejednokrotnie dostrzec można dziki i bobry.

Firma PrezentMarzeń.pl oferuje nie tylko profesjonalne szkolenia, ale również skierowane do amatorów loty tandemowe nad przepiękną okolicą.

Równie urzekające widoki czekają na paralotniarzy w Międzybrodziu Żywieckim. Położona w Beskidzie Małym wieś rozciąga się wzdłuż Jeziora Między-brodzkiego, w dolinie potoku Isepnica, u stóp góry Żar. To właśnie góra Żar sprawia, że okolica słynie z idealnych warunków do wzbicia się w przestworza. Znakomite warunki termiczne i ukształtowanie samej góry powodują, że do Międzybrodzia Żywieckiego od lat ciągną amatorzy podniebnych przygód. Tradycja lotnicza sięga lat 30. XX w., kiedy powstała tutaj szkoła szybowcowa.

Obecnie we wsi działają dwie szkoły oferujące kursy dla przyszłych paralotniarzy: Alti i Albatros. Ta druga przyciąga nie tylko profesjonalistów, ale także amatorów, do których skierowana jest oferta lotów tandemowych bez wcześniejszego przygotowania. Dzięki towarzystwu doświadczonego lotnika każdy może poszybować ze szczytu góry Żar nad przepiękną okolicą.

Turyści odwiedzający Górny Śląsk nie ominą zapewne jednego z najstarszych polskich miast – Opola. Komu nie wystarczy tradycyjne zwiedzanie: spacer po Starym Mieście i zwiedzanie licznych zabytkowych kościołów, ten może wybrać się do Naszej Nowej Wsi, znajdującej się nieopodal Opola, by zakosztować tam niecodziennych i ekscytujących wrażeń. Tam właśnie mieści się lotnisko sportowe Aeroklubu Opolskiego, na którego terenach działa Szkoła Latania na Paralotniach Parabara. Kto ma w Opolu zabawić około tygodnia, ten jest okazję wrócić do domu ze Świadectwem Kwalifikacji Pilota Paralotni. Szkoła oferuje możliwość odbycia lotu na paralotni wraz z doświadczonym instruktorem, który profesjonalnie pokieruje całym przedsięwzięciem. Szkoła Parabara zapewnia zarówno loty za wyciągarką, jak i z naturalnych startowisk.

Choć Szczyrk przyciąga głównie amatorów zimowych szaleństw na nartach i snowboardzie, jest także doskonałym miejscem na wypoczynek letni. Miejscowość położona u stóp najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim – Skrzycznego – zapewnia odwiedzającym ją turystom wiele możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Komu znudzą się piesze wędrówki licznymi szlakami turystycznymi, kto zakosztuje już ekscytujących przejażdżek konnych lub quadami, ten może odważyć się na bardziej ryzykowne szaleństwa. Górski krajobraz zachęca do oderwania się od ziemi i poszybowania w przestworza, z których podziwiać można piękne pobliskie krajobrazy. Amatorzy sportów ekstremalnych w Szczyrku mają szansę spełnić swe marzenia. Na paralotni podryfować można w przestworza bez specjalistycznego szkolenia i długich przygotowań. Firma Beskid Paragliding oferuje cieszące się ogromną popularnością loty tandemowe. W towarzystwie wykwalifikowanego paralotniarza poszybować nad Szczyrkiem może każdy, komu tylko wystarczy odwagi. Tajniki tego wielkiego sporu można także zgłębiać, zapisując się na zapoznawczy kurs paraglidingu sprzedawany przez firmę PrezentMarzeń.pl link: http://prezentmarzen.com/zapoznawcze-szkolenie-paralotniowe-2/.

Zdecydowanie polecam zwykłe loty paralotnią.